Osadili sme inovatívne verejné osvetlenie na Aničke

V rekreačnej lokalite Anička v mestskej časti Sever, sa chodci aj cyklisti môžu opäť cítiť o niečo bezpečnejšie. Na združenom cyklochodníku pribudlo inovatívne verejné osvetlenie. Osadilo sa tam 25 kusov úsporných autonómnych LED svietidiel napájaných z batériového modulu nabíjaného solárnym panelom. 

Svietidlá na 500-metrovom úseku od konečnej zastávky linky č. 14 pred mostom v Ťahanovciach po minerálny prameň Gajdovka sú vybavené PIR senzorom a smart funkciou „Moving light“. Rozpoznajú prítomnosť osôb a vzájomnou komunikáciou medzi sebou zabezpečia zvýšenú intenzitu osvetlenia u ďalších dvoch nasledujúcich svietidiel v rade v závislosti od pohybu osôb v reálnom čase.

Podpísal som zmluvu so spoločnosťou O.S.V.O Prešov, s.r.o.. Tá spomedzi kvarteta uchádzačov uspela s ponukou za 165 267 eur s DPH vo verejnom obstarávaní na dodanie, montáž a uvedenie do prevádzky fotovoltaických setov verejného osvetlenia.

Zatraktívňujeme Aničku a zvyšujeme bezpečnosť návštevníkov

Doplnenie verejného osvetlenia je súčasťou ďalšieho zatraktívňovania tejto obľúbenej rekreačnej lokality Košičanov. Dovtedy zanedbaná cesta od mosta v Ťahanovciach po minerálny prameň Gajdovka sa ešte koncom roka 2021 revitalizovala a vďaka investícii za vyše 160 000 sa zmenila na združený cyklochodník pre cyklistov a chodcov. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov mesta a návštevníkov rekreačného areálu vznikla pešia zóna. Výnimku zo zákazu vjazdu vozidiel majú len nájomcovia tamojších prevádzok a zásobovacie autá.

Zároveň v závere uplynulého roka pôvodné betónové zábrany, ktoré bránili vjazdu áut do rekreačnej lokality, nahradili praktickejšie oceľové stĺpiky. Chodci, cyklisti, kolobežkári, in-line korčuliari alebo kočíkujúce mamičky či ockovia vďaka tomu už nemusia kľučkovať pomedzi zábrany. Pre zvýšenie komfortu návštevníkov vlani osadila Správa mestskej zelene na viacerých miestach v parku aj nové lavičky a koše na odpad.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články