Opravili sme cyklochodník na Aničke

Od začiatku roka 2024 naplno slúži verejnosti spoločný chodník pre chodcov a cyklistov v rekreačnej lokalite Aničke pri tenisových kurtoch. Tento 420-metrový úsek od rázcestia pri bistre pri Detskom areáli smerom k tenisovým kurtom dostal nový asfaltový koberec. Pôvodný chodník, ktorý slúžil chodcom aj cyklistom, bol už v zlom technickom stave a vyžadoval si opravu.

Stavebné práce mala na starosti spoločnosť Strabag. Výstavba spoločného chodníka pre chodcov a cyklistov stál mestský rozpočet 89 297 eur. Mesto pri tomto projekte už podalo žiadosť o refundáciu nákladov z eurofondov, z Plánu obnovy a odolnosti.

Pri Gajdovke pribudla aj parkovacia plocha pre bicykle

V rámci projektu sa vybudovala aj spevnená plocha pri minerálnom prameni Gajdovka so stojanmi pre odparkovanie 14 bicyklov. Hlavným cieľom bolo umožniť návštevníkom tejto obľúbenej rekreačnej lokality, aby mohli svoje bicykle umiestniť na parkovaciu plochu mimo hlavný dopravný koridor.

V budúcnosti by chcelo mesto zrekonštruovať aj nadväzujúci úsek od bistra Anička k prameňu Gajdovka, aby vznikol ucelený spoločný chodník pre cyklistov a peších od mosta cez Hornád pri Ťahanovciach až po tenisové kurty na Aničke v dĺžke 1,5 kilometra.

Cesta od mosta v Ťahanovciach po minerálny prameň Gajdovka bola zrevitalizovaná ešte koncom roka 2021 a zmenila sa na združený cyklochodník pre cyklistov a chodcov. Vlani na tomto združenom cyklochodníku pribudlo aj inovatívne verejné osvetlenie a osadilo sa 25 kusov úsporných autonómnych LED svietidiel napájaných z batériového modulu nabíjaného solárnym panelom, ktoré sú vybavené senzorom a smart funkciami, vďaka ktorým rozpoznajú prítomnosť osôb a zabezpečia zvýšenú intenzitu osvetlenia u ďalších dvoch nasledujúcich svietidiel v rade, v závislosti od pohybu osôb v reálnom čase. Fotovoltaika bola uplynulá rok funkčná na 96 percent.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články