Vybudovali sme v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) zberné parkovisko. Dočasne sa ňom „uskladnia“ autovraky a odtiahnuté autá, ktoré tvoria prekážku na ceste alebo porušili zákon o cestnej premávke pri nesprávnom parkovaní na košických uliciach.
Myšlienka na jeho vybudovanie vznikla už pred 4 rokmi, keď sme spúšťali novú parkovaciu politiku. Následne sa začalo s vybavovaním všetkých potrebných povolení, aby mohli byť splnené všetky náležitosti vrátane prísnych ekologických noriem na zachytávanie ropných látok. Ku kolaudácii parkoviska nachádzajúcom sa v mestskej časti Vyšné Opátske prišlo začiatkom mája.
Vďaka vybudovaniu zberného parkoviska sa uvoľnia pre Košičanov desiatky parkovacích miest, ktoré budú môcť postupne využívať. Obyvatelia zároveň ocenia krajší a čistejší verejný priestor v okolí ich domovov, ubudne aj vandalov a bezdomovcov, ktorí autovraky ďalej rozkrádajú.
Stačí spolupracovať a legálne sa zbavíte nepotrebného auta
Likvidáciu autovrakov bude aj naďalej zabezpečovať externý partner mesta. Celý proces môže trvať od niekoľkých týždňov do maximálne jedného roka v závislosti od toho ako bude majiteľ vraku spolupracovať.

Časť nového parkoviska bude vyhradené aj pre autá, ktoré porušili cestný zákon a boli odtiahnuté. Kým predtým si ich vodiči mohli vyzdvihnúť z areálu Mestskej polície na Jarmočnej ulici, teraz to bude v areáli BPMK. Tam vodiči budú môcť uhradiť aj pokutu a ďalšie náklady súvisiace s odťahom. Môžu tak urobiť v hotovosti alebo platobnou kartou.

BPMK si chce na činnosť, prevádzku a splácanie poskytnutého úveru na výstavbu zberného parkoviska zarobiť. Ako dodal jeho riaditeľ Peter Miklovič, vchod na parkovisko je z Opatovskej cesty. Súčasťou zberného parkoviska je kanalizácia, ktorá rieši odvádzanie splaškových a odpadových vôd. Zrážkové vody z parkoviska s asfaltovým povrchom sú odvodnené priečnym a pozdĺžnym sklonom do uličných vpustí. Následne sú zvedené potrubím dažďovej kanalizácie cez odlučovač ropných látok do retenčnej nádrže pozostávajúcej z dvoch častí. Odtiaľ je vyčistená voda odvádzaná do verejnej kanalizácie.
Aktualizácia 03.02.2026
Počas uplynulého roka zmizlo z košických ulíc celkovo 360 vrakov. Najviac, a to až 93, ich bolo v mestskej časti Západ, 49 na Juhu, 48 na Severe a 43 na Sídlisku KVP. Vo väčšine prípadov ich po našom upozornení odstránili samotní majitelia, 36 áut bolo odtiahnutých na moderné zberné parkovisko BPMK. Hlavným dôvodom jeho zriadenia bolo uvoľnenie parkovacích miest od starých vrakov a nepojazdných vozidiel. Dlhodobo sme zaznamenávali podnety obyvateľov na to, ako rôzne autovraky znehodnocujú verejný priestor. Hľadali sme preto riešenie, ako by sme túto službu mohli zabezpečiť vo vlastnej réžii a zrýchliť celý tento proces, čo sa nám za uplynulé mesiace podarilo. Výsledkom je viac parkovacích miest najmä pre obyvateľov našich sídlisk a čistejšie ulice.




