Opravujeme cesty, budujeme chodníky

Ešte pri mojej kandidatúre som si ako jednu z priorít stanovil obnovu správy mestských komunikácií. Dnes vidíme výsledky našej práce. Zdevastované chodníky sme pokryli novým asfaltom, opravili sme výtlky a rozbité cesty, a ideme ďalej. Budujeme inteligentné priechody pre chodcov, zavádzame nový systém údržby verejného osvetlenia, spustili sme inovatívny a participatívny systém zimnej údržby chodníkov. A chceme, aby ste nás o dierach v asfalte informovali aj vy.

Zoznam ulíc a ciest, na ktorých sme vymenili povrch, nie je krátky. Súvislú opravu sme uskutočnili na takmer 100 chodníkoch, napríklad na Ružínskej a Slobody, Továrenskej, Jána Pavla II, Potočnej či Urbánkovej, Americkej triede, Táborskej, Južnej triede, Irkutskej aj Charkovskej ulici. Pravidlom sa stáva, že súvislé opravy komunikácií realizujeme komplexne s chodníkom aj verejným osvetlením, ak to podmienky dovoľujú. Cesty a chodníky sa už totiž počas môjho primátorovania neopravujú len pred honosnými vilami oligarchov, či v uliciach, kde náhodou bývajú ich rodičia. 

 

Pribudne spojnica medzi Lorinčíkom a Perešom, opravili sme mosty cez Hornád a Mlynský náhon či na Triede L. Svobodu, aj cestu zo ZOO za takmer štvrť milióna eur, veď táto najnavštevovanejšia atrakcia v Košiciach si to nepochybne zaslúžila. 

 

Rozsiahla sieť ciest a chodníkov či systém verejného osvetlenia si vyžadujú aj moderné, inteligentné riešenia takmer vo všetkých mestských častiach. Jedným z nich sú nové bezpečné priechody pre chodcov. Vybudovali sme ich spolu 16 a ďalšie chystáme. Pri vstupe chodca na komunikáciu blikaním upozorňujú vodičov. Ide o jedno z najúčinnejších bezpečnostných opatrení na ochranu peších. 

 

Do zimnej údržby chodníkov sme zapojili aj vás, Košičanov. Unikátnym spôsobom sme sa podelili o práce pri odpratávaní snehu. Na jednej strane možnosť zárobku pre jednotlivca, na druhej strane šetrenie mestskej kasy. A navyše – žiadna firma by nám v jednom momente nezabezpečila odpratávanie snehu na viac ako 700 úsekoch v meste, my to teraz dokážeme spolu s vami jedinou smskou.

 

Kompletne sme zmenili systém správy a obnovy ciest, chodníkov a medziblokových komunikácií. Zrušili sme neefektívne zmluvy s externými dodávateľmi a začíname robiť niektoré práce vo vlastnej réžii. Lacnejšie, rýchlejšie a podstatne ekonomickejšie. Vytvorili sme nový samostatný referát Správy komunikácií a verejného osvetlenia MMK, na ktorom sme hneď zamestnali prvých ľudí. Na jar budúceho roka už budeme maľovať nové čiary – vodorovné dopravné značenie, za rovnaké peniaze však sami urobíme o tretinu viac ako predtým externé firmy. Takto sa postupne pripravujeme na vznik samostatnej organizácie na správu komunikácií. 

 

Nastavili sme systém pravidelnej zimnej a letnej údržby ciest a rigolov, na čo sme zamestnali približne stovku ľudí najmä z Luníka 9. Spustili sme nový systém údržby kanalizačných vpustí. Po ich pasportizácii dokážeme zistiť poruchu a rýchlo zasiahnuť.

 

ZMENA ÚDRŽBY VEREJNÉHO OSVETLENIA 

V meste máme až 17 000 stĺpov verejných svetiel a na kontrolu ich svietenia chceme využiť moderné technológie. Plánujeme každý stĺp označiť identifikačným QR kódom, po jeho načítaní nám aplikácia automaticky odošle informáciu o nefunkčnosti osvetlenia. Tento spôsob identifikácie využijeme aj na nahlasovanie výtlkov na cestách, opráv komunikácií či iných havarijných stavov. Prvú etapu modernizácie verejného osvetlenia začneme realizovať z prostriedkov projektu Smart City Košice už na budúci rok v hodnote takmer 1 000 000 eur.

Zdielať:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
mohlo by Vás zaujímať

Podobné články

Opravujeme cesty, budujeme chodníky

Zoznam ulíc a ciest, na ktorých sme vymenili povrch, nie je krátky. Súvislú opravu sme uskutočnili na takmer 100 chodníkoch, napríklad na Ružínskej a Slobody,

Začal som boj s korupciou

Nepotreboval som audit na to, aby som sa ako štatutár najväčšieho akcionára východoslovenských vodární vlani v septembri pokúsil presadiť zmenu stanov spoločnosti, ktoré by zabránili

Parkovné patrí mestu

Začiatkom roka 2019 sme prebrali parkovací systém a podnikli odvtedy aj viacero dôležitých krokov, aby mohol začať fungovať. Parkovanie patrí a bude patriť Košičanom, pričom

Dodržiavame sľuby

Slovo pre občana ako pravidelný bod rokovania mestského zastupiteľstva sme schválili ešte v roku 2018 a prvýkrát sa na mestskom zastupiteľstve objavil presne vo štvrtok