Pomáhame Ukrajine

Bezprecedentný útok na ukrajinské mestá a ich obyvateľov vyvolal nielen paniku, ale najmä hromadný útek Ukrajincov, predovšetkým bezbranných matiek s malými deťmi, do bezpečia. Zo slovensko–ukrajinských hraníc mieria do Košíc a okolitých miest tisícky nešťastných a na našu pomoc odkázaných utečencov, ktorí museli z dôvodu vojnových útrap nedobrovoľne opustiť svoje domovy. Na útok na bezbranných reagujeme solidaritou, pochopením a pomocou.
Bezprecedentný útok na ukrajinské mestá a ich obyvateľov vyvolal nielen paniku, ale najmä hromadný útek Ukrajincov, predovšetkým bezbranných matiek s malými deťmi, do bezpečia. Zo slovensko–ukrajinských hraníc mieria do Košíc a okolitých miest tisícky nešťastných a na našu pomoc odkázaných utečencov, ktorí museli z dôvodu vojnových útrap nedobrovoľne opustiť svoje domovy. Na útok na bezbranných reagujeme solidaritou, pochopením a pomocou.

Košice majú splnomocnenca pre pomoc vojnovým utečencom
Je ním od 1. marca 2022 košický rodák s ukrajinskými koreňmi Roman Dohovič, ktorý 13 rokov žil a aktívne pôsobil v Užhorode a dlhé roky pomáha ukrajinským študentom etablovať sa v Košiciach. Mestu má pomôcť s humanitárnou pomocou utečencom z Ukrajiny a partnerskému mestu Užhorod na Ukrajine a má vyhľadávať zdroje financovania daných aktivít. Na Magistráte mesta Košice tak vzniká dočasné pracovisko s pracovným tímom riešiacim logistické i humanitárne výzvy vyplývajúce z prílevu vojnových utečencov do Košíc a Roman Dohovič ho bude riadiť. Za absolútnu prioritu aktuálne považuje zabezpečenie ubytovania. V prípade, že chcete pomôcť kontaktujte ho na roman.dohovic@kosice.sk .

Pripravujeme dočasné ubytovanie pre utečencov
Košice sú v týchto dňoch skôr prestupným miestom, väčšina vojnových utečencov cez Košice len tranzituje za svojimi rodinami do iných miest alebo okolitých štátov. Vysoký dopyt po ubytovaní mesto zatiaľ neeviduje, predpokladá sa však, že postupne budú do Košíc prichádzať ľudia bez zázemia, odkázaní na pomoc samosprávy. V súčasnosti je pre utečencov v mestských zariadeniach pripravených 500 lôžok, 5 000 miest na krátkodobé bývanie v telocvičniach. V týchto dňoch vedenie mesta komunikuje s okresným úradom v otázke materiálneho zabezpečenia ubytovacích priestorov.

Utečencom pomôže aj hotspot na “čéhačku”
Mesto získalo súhlas Okresného úradu, aby mohlo mimo svojich doterajších kompetencií zriadiť pracovisko pomoci všetkým ľuďom, ktorí do Košíc prichádzajú z Ukrajiny. V priestoroch kúpaliska Červená hviezda prijme utečencov z vojnových oblastí, kde ich privezú po dohode s Krajským riaditeľstvom policajného zboru v Košiciach autobusy z hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.
Všetci, ktorí v ňom dočasne pobudnú, tam dostanú základné občerstvenie a jednorázový núdzový nocľah. Mesto ich tam môže testovať aj na Covid-19 a v spolupráci s KSK ich aj nechať zaočkovať. Na „čéhačku“ si nájdu aj informácie o odchodoch vlakov a autobusov z Košíc a budú mať možnosť si kúpiť aj cestovný lístok. Dobrovoľníci potom utečencov odprevadia na ich vlak alebo autobus.
Jedným z dôvodov zriadenia tohto strediska je pomoc týmto ľuďom a odbremenenie priestorov v okolí železničnej a autobusovej stanice. V tejto lokalite sa kvôli zlepšeniu bezpečnosti už od uplynulého týždňa striedajú hliadky štátnej a mestskej polície, ktoré podrobne monitorujú situáciu.

Pomôcť môže každý
Mesto Užhorod, s ktorým od začiatku vojnového konfliktu intenzívne komunikujeme, požiadalo Košice o pomoc, keďže v súčasnosti urgentne potrebuje postele a posteľnú bielizeň, spacáky, zdravotnícke potreby, ohrievače, drogériu, čistiace prostriedky, balíčky trvanlivých potravín a jednorazový riad. Potrebné veci môžete každý deň medzi 8.00 – 20.00 hod. priniesť do suterénu Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48/A, ktorý sa nachádza pri vchode z Ružínskej ulice.
Mesto zároveň vyhlásilo materiálnu zbierku na pomoc partnerskému mestu Užhorod alebo výzvu Srdce v meste pre Ukrajinu. Pre občanov, ktorí chcú prispieť finančne je k dispozícii transparentný účet mesta Košice SK56 0900 0000 0051 6742 4414. Ten ešte v roku 2020 odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo na základe návrhu viceprimátorky Lucie Gurbáľovej (KDH) na pomoc rodinám poznačeným dopadmi pandémie koronavírusu. Financie vyzbierané v týchto dňoch poputujú výlučne na pomoc a zabezpečenie pobytu ukrajinských utečencov v metropole východu.

Poslanci schválili finančnú pomoc
V rámci zákona o civilnej ochrane bude humanitárnu pomoc súvisiacu predovšetkým s nákladmi na ubytovanie Ukrajincov v Košiciach postupne refundovať štát. Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom mimoriadnom rokovaní z vlastných zdrojov vyčleniť 100 000 eur na pomoc partnerskému mestu Užhorod a 100 000 prostredníctvom dotačnej schémy pre jednotlivcov a občianske združenia, ktorým k napĺňaniu ich charitatívnych plánov chýbajú potrebné financie. Doposiaľ svoju pomoc cez rôzne projekty prostredníctvom webstránky srdcevmeste.sk
ponúklo 30 inštitúcií, ďalšie sa tam môžu pribežne aj naďalej zaregistrovať. Mesto zároveň o tejto možnosti informovalo už takmer stovku organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi.
O záveroch zasadnutia informovalo vedenie mesta na tlačovej konferencii, ktorú si môžete pozrieť TU.

Na dispečingu mestskej polície sa ukrajinci dohovoria rodnou rečou
Mestská polícia mesta Košice posilnila hliadky predovšetkým na miestach, kde sa môžu ľudia utekajúci pred vojnou zdržiavať, a to najmä preto, aby im vedeli poskytnúť okamžitú pomoc a užitočné informácie. Prioritou mesta je súčasne zachovať nielen bezpečnosť Košičanov, ale aj samotných utečencov. Utečenci prichádzajúci do Košíc dostanú potrebné informácie aj na čísle 159, teda na nonstop linke Mestskej polície mesta Košice. Služby na operačnom stredisku budú v týchto dňoch pokrývať 24 hodín denne ukrajinsky a rusky hovoriaci zamestnanci, aby dokázali ľudí v núdzi usmerniť.

Mesto posilňuje informačnú kampaň
K dispozícii budú letáky, ktoré budú príslušníci mestskej a štátnej polície rozdávať utečencom, aby sa dokázali v našom meste zorientovať a získať potrebnú pomoc. Na web stránku mesta Košice má pribudnúť jej ukrajinská verzia. Spustili sme informačné call centrum pre Ukrajincov v núdzi. Na telefónnom čísle 055/64 19 955 poskytujeme informácie obyvateľom mesta a ukrajinským utečencom praktické informácie súvisiace s aktuálnou krízou. Infolinka je zatiaľ vo večerných a nočných hodinách presmerovaná na dispečing Mestskej polície, kde jej príslušníci hovoria aj po ukrajinsky, rusky, či ďalšími jazykmi. V ďalších dňoch sa na ňu budú môcť záujemcovia nakontaktovať aj prostredníctvom komunikačných aplikácií ako je napr. whatsapp a ďalšie.

Všetky dôležité a aktuálne informácie o krokoch mesta nájdete aj na mojom facebooku.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články