Košice – bezpečné mesto pre život

Pri mojej kandidatúre na primátora som uvažoval, či sa chcú Košičania len pozerať na policajtov vyvážajúcich sa v služobných autách po Hlavnej. Chcel som to zmeniť. A tak sme v uliciach zvýšili počet hliadok, zriadili sme nové vysunuté pracoviská mestskej polície, pribudli kamery vo verejných priestoroch a reálne pripravujeme modernizáciu verejného osvetlenia. Áno, chceme bezpečnejšie Košice.

Jednou z mojich priorít v tejto oblasti sa stala bezpečnosť v centre mesta. Aj preto som prišiel s nápadom konečne otvoriť stále pracovisko jednotky mestskej polície priamo na Hlavnej ulici. 

 

Realizovanie nápadu bolo úspešne dotiahnuté do konca a v budove historickej radnice priamo v srdci mesta už nové pracovisko s dispečingom poskytuje verejnosti svoje služby. V stálom pracovisku na Hlavnej je okrem dispečingu umiestnená pohotovostná jednotka mestskej polície, ktorej členovia operatívne a rýchlo zasiahnu tam, kde treba. Centrum mesta sme tak opäť urobili bezpečnejšie. 

 

Posilňujeme aj monitoring ulíc a námestí. V meste pribudli nové inteligentné kamery po tom, čo naša mestská polícia uspela so svojím projektom na Ministerstve vnútra. Len z tohto projektu pribudlo v meste 9 kamier, a to na sídlisku Ťahanovce, v Starom meste, na Staničnom námestí a v Mestskej časti Západ. Verejné priestory tak dnes v Košiciach stráži už 240 kamier, od roku 2019 ich spolu pribudlo už 44. Zároveň sme obstarali softvér, ktorým dokážeme analyzovať dopravu v meste, ale aj predchádzať zápcham. A to je dôležitým faktorom bezpečnej dopravy. 

Bezpečnosť v meste je aj o verejnom osvetlení. V Košiciach je v žalostnom stave, viac ako dve tretiny svietidiel je po životnosti, väčšina stojanov verejného osvetlenia má viac ako 20 rokov. Spustili sme prvú etapu projektu SMART City Košice. Takmer 650 výbojok nahradia úsporné LED svietidlá, zaplatia nám to eurofondy, prispejeme piatimi percentami. Na celkovú rekonštrukciu by mesto potrebovalo 20 miliónov eur, čo je veľa, ale ak si to rozdelíme na etapy, v nasledujúcom roku by sa mohla začať prvá etapa Smart City Košice a v roku 2023 ďalšie. 

 

Aj keď nám mnohí neverili, spustili sme odchyt túlavých zvierat Mestskou políciou. V súčasnosti máme všetky potrebné licencie a technické vybavenie na poskytovanie tejto služby. Takto odchytené zvieratá umiestňujeme do novej karanténnej stanice. 

 

Som rád, že sa nám podarí vyriešiť aj vrakovisko. Odstavených áut sú na sídliskách stovky a zbytočne zaberajú parkovacie miesta. Aj keď sa nám v tomto roku podarilo “zlikvidovať” viac ako 150 vozidiel, čo je desaťnásobne viac ako v minulosti, nestačí to. Pri budove Bytového podniku mesta Košice budujeme nové určené parkovisko s 200, kde tzv. bezmenné vraky budeme môcť odstaviť a následne riešiť. Dúfam, že autovraky konečne zo sídlisk zmiznú a bude viac miest na parkovanie. Pomôže tomu aj nové VZN o dani pre nezodpovedných majiteľov vozidiel, ktoré sú dlhodobo odstavené, nepoužívajú ich a verejný priestor si pomýlili s garážami.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články

100 PROJEKTOV PRE KOŠICE

Spoločne s mojim tímom chceme pokračovať v čestnej práci. Naďalej prinášať výsledky v prospech Košičanov rovnako ako v uplynulých štyroch rokoch. Vďaka tomuto  prístupu máme

Opravujeme veľké cesty a chodníky

Prvá etapa rekonštrukcií bude prebiehať na Triede KVP, na Jaltskej, Pražskej, Lomonosovovej a Čermeľskej ulici. Opravené cesty a chodníky z tejto etapy bude spoločnosť EUROVIA