Zrekonštruovali sme múzeum Dolná brána

„Dolná brána je priestor, ktorý Košičania dlhodobo poznajú ako stretávací bod. Pevne verím, že sa stane aj kultúrnym centrom, ktoré bude predstavovať unikátnu históriu Košíc moderným a lákavým spôsobom. Naše opevnenie je historickým príbehom spolupráce Slovákov, Maďarov a Nemcov. Prepája v sebe tie najvýznamnejšie panovnícke dynastie a postavy uhorskej histórie. Sme na ňu hrdí a chceme, aby sa o nej mohlo dozvedieť čo najviac návštevníkov, ktorý sa tam potom budú radi vracať.”

Múzeum Dolná brána na Hlavnej ulici patrí od svojho vzniku v roku 1998 k najnavštevovanejším a turisticky k najatraktívnejším miestam v historickom centre Košíc. Po opätovnom otvorení v máji tohto roka sa zrekonštruovaný archeologický komplex tešil vysokému záujmu fanúšikov histórie mesta zo všetkých vekových kategórií. 

Na obnovu prispelo mesto aj maďarská vláda 

Po nedávnej rekonštrukcii pribudli tento rok do interaktívnej expozície viaceré moderné multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty či 3D archeomodely. Realizácie sa podarila aj vďaka finančnej podpore 180 000 eur od maďarského Ministerstva zahraničných vecí a obchodu v rámci projektu Živá história. Mesto Košice prispelo sumou 200 000 eur na viaceré stavebno-technické úpravy. Vymenili sa elektroinštalácie, svietidlá, osvetlenia vitrín a exponátov. Pribudla tiež šikmá dopravná plošina, aby mohli múzeum navštíviť aj ľudia na vozíku. 

História v modernom šate

V unikátnom podzemnom múzeu sú sprístupnené časti historického opevnenia Košíc a bývalej mestskej kanalizácie, či artefakty z Dómu sv. Alžbety. Vďaka svojej nesmiernej historickej hodnote bolo múzeum ako súčasť národnej kultúrnej pamiatky Mestské opevnenie v roku 2010 zapísané do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu. 

Univerzálny priestor pre všetkých

Priestory komplexu sa využívajú aj na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia počas osláv Dňa mesta Košice alebo v rámci Košického kultúrneho leta. V podzemí je umiestnené aj Múzeum tokajskej vínnej cesty. To informuje návštevníkov aj o bohatej vinárskej histórii mesta Košice, ktoré v minulosti patrilo medzi významných predajcov tokajského vína po celej Európe.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články