Termálna voda príde do Košíc

Ako človek, ktorý v minulosti podnikal v oblasti životného prostredia, mám k EKO a zeleným riešeniam výnimočný vzťah. Som presvedčený, že využívanie alternatívnych zdrojov energie je zodpovedné voči prírode aj peňaženkám Košičanov. Ďurkov je unikátnym riešením, ekonomickým aj ekologickým.

Keď sa tento projekt zrealizuje, Košice a okolie budú výrazne ekologickejšie a ešte na tom aj ľudia ušetria. Som veľmi rád, že mám pri tejto téme spojenca aj vo vláde. Projekt sa páči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Už dlhšie na túto tému diskutujeme a teraz sme urobili ďalší dôležitý krok vpred. Podpísali sme memorandum, ktoré nás zaväzuje k tomu, že urobíme všetko pre to, aby do roku 2026 boli Košice a okolie, vykurované týmto geotermálnym vrtom.

 

Teplota vody v hĺbke okolo 3 000 metrov dosahuje na ústí vrtov 135 stupňov Celzia. Na to, aby mohli geotermálne pramene slúžiť na vykurovanie, bude potrebná ich úprava a tiež výstavba približne 20-kilometrového horúcovodu.

 

Som rád, že podpisom memoranda sme urobili obrovský krok k tomu, aby sa z Košíc stalo ekologickejšie mesto a aby sme výrazne obmedzili aj emisie vznikajúce spaľovaním uhlia, čím skvalitníme ovzdušie. Pevne verím, že od roku 2026 budeme môcť vykurovať Košice geotermálnou energiou z Ďurkova, čo bude mať aj pozitívny vplyv na ceny tepla u nás.

O tom, že máme kvalitný vrt nepochybuje nikto. Vyriešiť musíme to, ako teplú vodu dostať k ľuďom. Odborníci odhadujú, že by to malo stáť približne 50 miliónov eur. Čo samozrejme nie je málo, ale vzhľadom k návratnosti a význame projektu nemáme prečo váhať. A práve v dnešnej dobe, kedy musíme hľadať zelené riešenia. Košiciam sa ponúka taký unikát, ktorý nám môžu závidieť všade vo svete. Je raritou, že sa v podzemí nachádza taká teplá voda. 

 

S týmto súvisí aj téma Aquaparku. Dúfam, že týmto som mnohých presvedčil o tom, že to nemusí byť pre Košice sci-fi. Teplú vodu do Košíc privedieme, teraz hľadáme vhodnú lokalitu na jeho výstavbu. Na posúdenie mestským poslancom dávame zámer na odpredaj areálu Ryba na Aničke, ale v hre sú aj iné – ideálne na obchvate mesta, aby boli jednoducho dostupné pre ľudí z blízkeho aj ďalekého okolia.

Mali sme spracovaný projekt, kde by spojením Mestskej krytej plavárne a kúpaliska Červená hviezda vznikol takýto oddychovo-relaxačný areál, ale nakoniec sme prijali ponuku Slovenského olympijského výboru, s ktorým postavíme Olympijské centrum medzinárodnej úrovne.

Spolupracujem a hľadám riešenia. Presne takto ja vnímam svoje poslanie ako politika zastupujúceho Košice. Urobím všetko pre to, aby naše mesto bolo zelenšie a ekonomicky silnejšie.

 

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články

Budove magistrátu sme dali “zelenú”

Hlavné schodisko budovy Magistrátu mesta Košice na Tr. SNP 48 môže opäť naplno využívať verejnosť aj zamestnanci úradu. Práce na revitalizácii budovy košického magistrátu, v rámci

Na KVP máme nový chodník pre cyklistov a chodcov

Fanúšikovia aktívneho pohybu môžu využívať zrekonštruovaný takmer kilometer dlhý spoločný cyklistický chodník a chodník pre chodcov na Sídlisku KVP popri Triede KVP medzi križovatkami Moskovská trieda

Opravili smej 41-ročnú strechu Krematória

Okrem sanácie, opravy a zosilnenia nosných oceľových konštrukcií pôvodnej 41-ročnej strechy došlo v opravovanej časti budovy aj k výmene elektroinštalácie a nainštalovaniu úsporných svietidiel. Takisto