Rozpočet rozdeľujeme spravodlivo

Peniaze sú veľmi citlivá téma. Často sa na nich pohádajú aj rodinní príslušníci či dlhoroční obchodní partneri. Uvedomujem si to a myslím, že aj tu pomáha čo najväčšia transparentnosť. Jedine tadiaľ vedie cesta, ako minimalizovať nedorozumenia. V rámci toho napĺňam aj svoju víziu, aby príjmy z daní zostávali v oblasti, ktorej sa týkajú.

Daň za psa má súvisieť výlučne s investíciami spojenými so zvieratami. Príjmy z parkovania sa použijú na zefektívnenie dopravy a budovanie nových parkovacích miest. Financie z predaja majetku budú použité na zveľaďovanie mestského majetku.

Chceme, aby ste peniaze, ktoré zaplatíte, ste si opäť užívali v skvalitnených službách. Aj preto sme správu cintorína zobrali ako mesto do vlastných rúk, a tak nový správca – Správa mestskej zelene – zhodnocuje to, za čo platíte.

 

Aj transparentným verejným obstarávaním šetríme verejné (teda naše spoločné) financie.

Elektronický aukčný systém je už mestom využívaný pri všetkých obstarávaniach nad 1000 eur a už teraz vieme, že nám ušetril v priemere 20 percent oproti predraženým zákazkám, ktoré by mohli byť získané iným nastavením podmienok, aby tak mohli byť uprednostňovaní kamaráti a pod.

 

Kam už išli peniaze mesta? Mesto prispelo na zrekonštruovanie strechy neprehliadnuteľnej pamiatky v centre Urbanovej veže. Aj návštevnícke centrum v budove historickej radnice je zrekonštruované, aby si návštevníci mesta odnášali čo najlepší dojem už odtiaľ. Už budúce leto bude európsky unikátne podzemné múzeum na Hlavnej ulici zrekonštruované a obohatené o multimediálne prezentácie v hodnote takmer pol milióna. Návštevníci tak získajú zážitkovou interaktívnou formou zrozumiteľné informácie o celom komplexe a jeho histórii.

 

Sme úspešní aj v získavaní finančných prostriedkov. Príkladom môže byť rekonštrukcia ciest Slanecká, na ktorú sme získali 20 miliónov. Čaká nás vybudovať štvorprúdovú vozovku, zrekonštruovať križovatky, zmodernizovať zastávky i infotabule a vybudovať nový cyklochodník.

 

Rovnako sme dostali 1,2 milióna na projekt zlepšenia technického vybavenia odborných učební. Na ôsmych košických základných školách (Bruselská, Polianska, Krosnianska, Jozefa Urbana Jenisejská, Družicová, Staničná, Nám. Laca Novomeského a Požiarnická),

ulica Jana Pavla II., výstavba Domu sociálnych služieb v Krásnej nad Hornádom.

Čestným čerpaním eurofondov i získavaním bezúročných dotácií od štátu sme už teraz ušetrili desiatky miliónov eur. Za posledné 3 roky mesto zhodnotilo svoj majetok dvojnásobne. Sme v štádiu, keď Košice majú naplánovaných 44 projektov z eurofondov a ďalších cudzích zdrojov v hodnote 36 miliónov eur.

Zdielať:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pozrite si online

mohlo by Vás zaujímať

Podobné články